scorecardresearch

Adana Ehl-i Beyt İnanç Eğitim ve Kültür vakfı Cem evinde Hızır cemi-1

23 izlenme
Kategori Din
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
ADANA - Şambayat'da bulunan Ehl-i Beyt İnanç Eğitim ve Kültür vakfı Cemevin'de düzenlenen Hızır cem sohbeti ve kısmi cem ayini yapıldı.
Ehl-i Beyt inanç eğitim ve kültür vakfı üyeleri tarafından organizesi yapılan Hızır cemi için ,kurbanlar Garip dede'nin gülbenk ve duaları eşliğinde kesilerek,lokmaların hazırlanması için yoğun çaba sarfeden vakıf üyeleri,hizmet etmenin gururunu yaşıyorlardı.
Yoğun bir katılımın olduğu cem evinde,Kesilen kurbanlarla hazırlanan yemeklerin yenilmesinden sonra,Hızır cemi için içeri geçen canlar,cemi yürüten Garip Dede'nin sohbet ve açıklamalarıyla Alevi inanç ve kültürünün inceliklerini,iştahatlarını sergilediler.
Yapılan kısmi cem ve bilgilendirme sohbeti,orada bulunan misafirler tarafından büyük beğeni aldı.
Bir çoşku ve şuh içerisinde geçen Hızır Cemin'de birlik ve beraberlik hakimiyeti mevcuttu.Sevgi ve hoşgörü içerisinde doruğa ulaşan canlar,okunan deyiş ve duazlarla adeta kendinden geçercesine semahların dönülmesi,gülbenklerin okunması,Garip Dede'nin, birbirinden güzel methiyeleri,Hakkın o meydanda tecelli eylemesine neden olmuştur.
Aşk olsun farkı farkedip gören can dostlara...
İnsanlar hak meydanında,hepsi bir bütün bacı kardeş ve bir vucut olmakla birlikte,hakkın ademde var olması sergilenmiştir.Hak birlik ve sevgi içerisindedir.
Sevgi ve Ehl-i Beyt'te olan ikrarın ortamda var olması,birliği yaratmıştır.Hak birlik içerisinde var olmaktadır.
Hz.Hüseyin'e yakılan ağıt ve gözyaşları inancın doruga ulaşması,cemde bulunanlar iştahat ve itikatın adeta mutluluğunu yaşıyordu.
Ne mutlu Hz. Hüseyin için gözyaşı dökenlere...
İkrar Haber olarak duygu ve düşüncelerini aldığımız Garip dede açıklamasında,bu güzelim zatlarımızın olduğu,gaip erenlerden sefil Hüseyin ve Seyit Dedemizin huzurunda böylesi güzel birlik ve beraberliğin oluşması,kendisini çok duygulandırdığını,oluşturulan bu birlik ve beraberlikle bu makamın,tüm Adana Alevi camiasına buradan büyük hizmetler sunacaktır,önemli olan bu tür yerlere canlarımızın sahip çıkmasıdır.Bu ışığı sizlerde görüyorum,bu birlik ve beraberlik daim olsun dileklerinde bulundu.
Etiketler